Deflācija

Vispārējā patēriņa cenu līmeņa pazemināšanās ir deflācija. Tas nozīmē, ka preces zaudē savu vērtību un kļūst arvien lētākas. Deflācija ir bīstams process, ja tā ir ilgstoša. Ja tā notiek tad tā kavē ilgtspējīgu attīstību, jo patērētāji gaida turpmāku cenu samazināšanos, bet ražotāji nogaida ar investīcijām. Tas bremzē ekonomiku un izraisa turpmāko cenu samazināšanos, to sauc par deflācijas spirāli. Šādā procesā, abas puses, patērētājs un ražotājs vai pārdevējs, nogaida labāku, ekonomisko laika periodu. Rezultātā krītas pieprasījums un krītas piedāvājums. Šie procesi notiek viens otra ietekmē.

Ir ierasts, ka ar deflāciju sastopamies vasaras beigu posmā, jo šajā laikā cenas samazinās dažādu sezonālu faktoru ietekmē. Šajā laikā tiek novākta raža un pārtikas cenas ir zemākas. Šāda situācija ir gana ierasta un nerada ļoti lielu satraukumu ražotājiem, jo tas ir īslaicīgi, bet ja šis process ievilktos garāks, tad varētu rasties lielas problēmas.

Ārējiem faktoriem ir liela ietekme uz cenām Latvijā, kad stabilizējas energoresursu cenas, beidzas arī deflācija. Liela ietekme uz preču un pakalpojumu cenām ir naftas cenām pasaulē. Šis faktors ietekmē cenas visā pasaulē un var būt ļoti mainīgs. Naftas cenām pieaugot vai krītoties mainās cenas precēm veikalu plauktos. Tas ir saprotams, jo ražošanas un piegādes izmaksas aug līdz ar degvielas cenām.

Uzņēmumiem, kuri ir izveidojuši ilgtermiņa stratēģiju, ir spējīgi izmantot deflāciju pat savā labā. Sākoties deflācijai, šie uzņēmumi, ir iespējams samazināt izmaksas saglabājot darba ražīgumu iepriekšējā līmenī. Tas nav viegls uzdevums, bet, izmantojot rūpīgu un kārtīgu plānošanu, tas ir iespējams un uzņēmumi visā pasaulē tā dara.

Jāsaprot, ka cenu kritums īslaicīgā laika posmā ir pat stimulējošs ekonomikai. Negatīvas sekas šis process var radīt tad, ja deflācija ir ilgstoša. Šādā gadījumā ir vērojama ekonomikas lejupslīde. Šādā situācijā, ne tikai samazinās cenas par precēm un pakalpojumiem, bet samazinās arī algas darbiniekiem. Tas notiek, jo uzņēmēju peļņa sarūk līdz līmenim kur nav iespējams veiksmīgi darboties maksājot līdzšinējās algas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *