Valstis, kurās iedzīvotāju vidējais mūža ilgums ir vislielākais

Katrā valstī un reģionā ir atšķirīga tendence tam, cik ilgi cilvēki dzīvo. Šīs tendences ietekmē ļoti daudzi faktori un ne visi no tiem ir ietekmējami. Piemēram, liels iespaids uz mūža ilgumu ir apkārtējiem faktoriem, dabai un gaisam, arī pārtikai un ūdenim. Protams, liela nozīme ir arī tam, kā cilvēki dzīvo, kāds ir vidējais dzīves līmenis, tas ietekmē ļoti daudz. Pašsaprotami ka cilvēki kuri var atļauties vairāk, vairāk rūpējas par savu veselību, dzīvo ar mazāku stresa līmeni un tamlīdzīgi, šie ir ļoti nozīmīgi faktori vērtējot cilvēku mūža ilgumu. Tādas lietas kā darbs, ikdienas problēmas, apkārtējie cilvēki, atpūtas iespējas un ļoti daudz kas cits var atstāt ļoti lielu iespaidu uz to, cik dzimšanas dienas varēsim nosvinēt.

Jau krietnu laiku, Japāna ir līdere starp pasaules valstīm sava vidējā mūža ilguma ziņā. Japānā, vidējais mūža ilgums ir pat sasniedzis 83 gadu robežu. Šī statistika uz šo brīdi ir kopējā, abiem dzimumiem. Lai arī sievietes patiešām dzīvo daudz ilgāk, līdz pat 86,8 gadiem, vidēji, Japānas vīrieši šajā sarakstā ierindojas vien sestajā vietā ar 80,5 gadiem. Atšķirība ir diezgan vērā ņemama un tā tas ir teju visur. Tādu vai citu iemeslu dēļ, vīriešu mūža ilgums ir mazāks par sieviešu mūžu. Tikai nesatraucieties, tas ir tikai vidējais rādītājs, vīriešiem nav jāsatraucas, ir visas iespējas šo statistiku labot.

Vidējais mūža ilgums ir, lielā ziņā, atkarīgs no konkrētās valsts attīstības līmeņa, jo mazāk attīstītās valstīs šie skaitļi ir krietni zemāki. Piemēram, vairākās Āfrikas valstīs, vidējais mūža ilgums ir ap 50 gadiem, tas ir ļoti biedējoši un mierinoši vienlaikus. Galu galā, mūsu vidējais mūža ilgums ir 74,6 gadi.

2016. gadā publicētā statistika norāda ka pirmajā vietā ir jau minētā Japāna, tālāk seko Šveice, Singapūra, Austrālija un Spānija. Jāsaka ka šī statistika mēdz mainīties, ja pirms pāris gadiem Japāna bija pārliecinoša līdere, tad nu tā ir vairs tikai nedaudz priekšā pārējām valstīm. Visā pasaulē ir vērojama novecošanās tendence. Tas nozīmē, ka vidējais mūža ilgums palielinās, cilvēki dzīvo ilgāk. Dažu gadu laikā, vidējais mūža ilgums ir kāpis par dažiem gadiem vairākās pasaules valstīs, tas ir pozitīvi, bet arī satraucoši. Satraucoši ir tas, ka veci cilvēki ir vairāk un vairāk, bet dzimstības statistikas nebūt nav tik patīkamas. Savā ziņā, izskatās ka pasaule kļūst vecāka.

Lai varētu, vismaz aptuveni, noteikt vidējo mūža ilgumu valstī, var arī apskatīt valsts medicīnas attīstības pakāpi, valsts sociālo politiku. Valstis kurās mūža ilgums ir lielāks, parasti var lepoties ar augstāka līmeņa veselības aprūpi un par cilvēkiem kopumā rūpējas mazliet vairāk. tas ir pašsaprotami, galu galā, cilvēki dzīvo ilgāk un šie procesi viens otru atbalsta. Vecāki cilvēki biežāk saskaras ar veselības problēmām, tātad veselības aprūpei ir jāattīstās, otrādi, veselības aprūpei attīstoties arī cilvēku iespējas uz veselīgu dzīvi ir lielākas.

Ja pārvāksieties uz kādu no valstīm kur vidējais mūža ilgums ir lielāks, tas vēl nenozīmēs ka varēsiet dzīvot ilgāk. Daļa no šī procesa ir arī iedzimtība, ģenētika. Dzīvojot reģionā kur cilvēki, tradicionāli, dzīvo ilgāk un esot šī procesa daļai arī jums ir iespējas sasniegt vairāk dzimumdienu. Taču lai kur mēs dzīvotu, mēs varam rūpēties par sevi un censties dzīvot ilgāk, bet ne tikai – arī labāk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *